Diş sızlaması farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. En yaygın nedenleri arasında dişlerdeki çürüklerdir. Diş çürükleri, diş minesinin asit saldırılarına maruz kaldığı ve dişin iç kısmında bakterilerin ürediği durumlarda meydana gelir. Çürükler dişte hassasiyet, ağrı ve sızlama hissi oluşturabilir. Ayrıca sıcak, soğuk, tatlı veya ekşi yiyeceklerin tüketimi sonrasında ortaya çıkan hassasiyet, diş minesinin aşındığı durumlarda meydana gelir. Aynı zamanda diş eti çekilmesi de diş hassasiyetine neden olabilir.

Diş eti hastalıkları, diş etinde kanama, şişlik ve ağrıya neden olabilir. Bu da diş sızlamasına sebep olabilir. Dişlere darbe alınması, kırılması veya çatlaması sonucu diş sızlaması yaşanabilir. Diş eti çekilmesi, dişlerin köklerinin açığa çıkması ve hassasiyetine neden olur. Üst çenede yer alan sinüslerin enfeksiyonu, diş sızlaması gibi semptomlara neden olabilir. Diş sızlaması gibi sorunlar yaşıyorsanız Uzm. Dr. Nurgün Olcay tarafından incelenmeli ve tedavi edilmelidir.

Diş Sızlaması Nasıl Geçer?

Dişlerin sızlamasını önlemek için öncesinde uzman bir hekime muayene olmanız iyileşme süreci için yararlı olacaktır. Diş sızlamalarınızın sebebi bilindiğinde o doğrultuda tedavi çizelgesi hazırlanabilir. Diş hekiminiz size en uygun olabilecek tedaviyi hazırlayacak ve uygulayacaktır. Sert olmayan diş fırçaları, doğru fırçalama teknikleri ve diş ipleri ile tedavi desteklenebilir. Çürük sorunlarında ise önce tedavi olunması gereklidir. Dişteki çürüklere dolgu veya kanal tedavisi uygulanabilir.

Diş Çürükleri Sızlamayı Arttırır Mı?

Evet, diş çürükleri diş sızlamasını arttırabilir. Diş çürümesi, diş minesinin asit saldırılarına maruz kaldığı ve dişin iç kısmında bakterilerin ürediği durumlarda meydana gelir. Bu bakteriler dişte iltihap ve enfeksiyonlara neden olur ve dişin hassasiyeti ve ağrısı gibi semptomlar ortaya çıkar. Diş çürümesi ilerledikçe, diş sızlaması artabilir. Ayrıca, çürüme ilerledikçe dişin yapısında bozulma olur ve dişte daha büyük bir açıklık oluşur. Bu açıklık, dişin içindeki sinirler ve kan damarları ile temas ederek diş sızlamasını arttırır.

Diş Sızlaması Belirtileri Nelerdir?

Diş sızlaması, dişlerin hassasiyeti, ağrısı ve rahatsızlığı olarak tanımlanabilir. Dişlerin sızlaması birçok nedenle oluşabilir ve belirtileri değişkenlik gösterebilir. Ancak genel olarak,  şu belirtilerle kendini gösterebilir:

 • Keskin, şiddetli veya dayanılmaz ağrı
 • Soğuk veya sıcak yiyecek ve içeceklerin tüketimi sonrası dişlerde hassasiyet
 • Diş çiğneme sırasında veya dişlere baskı uygulandığında ağrı
 • Diş etlerinde şişlik, kızarıklık veya hassasiyet
 • Dişlerde çürükler, çatlaklar veya kırıklar
 • Diş eti çizgisi boyunca görülen dişlerdeki renk değişiklikleri
 • Dişlerde gevşeklik veya hareketlilik hissi
 • Çene bölgesinde ağrı veya baskı hissi

Çürükler erken teşhis edilip tedavi edilirse, dişlerin sızlaması ve diğer semptomların tedavisi daha kolay ve etkili olabilir.

Dişlerin Sızlamasını Ne Geçirir?

Yaşam kalitesi belirgin düzeyde etkileyen diş sızlaması, farklı hastalıkların da habercisi olabilir. Bu nedenle bir an önce tedavi edilmesi gerekir. Diş sızlaması sorunun giderilmesi için ise öncelikle ağrının tespit edilmesi gerekir. Diş doktorunuz etkeni saptamak amacıyla muayene gerçekleştirmek isteyebilir. Sonuç olarak, diş sızlaması probleminizin arkasında yer alan nedene yönelik bir tedavi oluşturulur. Antibiyotik, ağrı kesici hap veya jel formundaki ilaçları kullanmanız istenebilir. Diş hassasiyetine yönelik diş macunu ise mikro sızıntılara karşı etkili olabilir. Dişlerinizi fırçalarken yukarı ve aşağı hareketler uygulamanız önemlidir. Bu dönemde yumuşak veya ekstra yumuşak kıllı diş fırçalarını tercih edebilirsiniz.

Diş Hassasiyeti

Diş Hassasiyeti Nedir?

Diş hassasiyeti, dişin aşırı duyarlılığı veya diş kök hassasiyeti olarak da bilinen en yaygın rahatsızlıklarından birisidir. Sıcak, soğuk, tatlı, çok asidik yiyecek ve içecekler tüketiminde , soğuk havada nefes alırken, dişlerde veya tek bir dişte hissedilen, uyaranlar ortadan kalktıktan sonra geçen, lokal, keskin, kısa süreli diş ağrılarıdır. “Diş Hassasiyeti Nasıl Geçer? “başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz

Nurgün OLCAY

Estetik Diş Hekimliği, Gülüş Tasarımı, Porselen Lamine Venerler, Yumuşak Doku Estetiği, Diş Beyazlatma,vAğız, Diş ve Çene Cerrahisi, İmplant Tedavisi, Ortodonti, Çapraşıklık Diş Tedavisi, Kanal Tedavisi, Çocuk Diş Hekimliği, Diş Eti Hastalıkları , Konservatif Diş Tedavisi , Dolgu, Koruyucu Tedaviler, Kompozit Veneer.

Nurgün OLCAY
RESTORATİF DİŞ TEDAVİ UZMANI

Dentia
Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği

5-stars-white
 • Ankara'da Lamina Veneer Tedavisi

Ankara’da Lamina Veneer Tedavisi İçin Tavsiye

Lamina Veneer Nedir? Lamina veneer, diş estetiği ve düzeltmesinde kullanılan ince, özel olarak şekillendirilmiş porselen kaplamalardır. Ankara'da Lamina veneerler, dişlerin ön yüzeyine yapıştırılarak dişlerin görünümünü iyileştirmeye ve düzeltmeye yardımcı olur. Ankara'da lamina veneer tedavisi, bir

 • Çankaya Gülüş Estetiği İçin Gülüş Tasarımı

Çankaya Gülüş Estetiği İçin Gülüş Tasarımı

Çankaya gülüş estetiği veya gülüş tasarımı, dişlerin görünümünü ve gülümsemenin estetik görünümünü iyileştirmek için kullanılan bir dizi dental prosedürü ifade eder. Bu prosedürler genellikle diş hekimleri tarafından uygulanır ve kişinin istekleri ve ihtiyaçlarına göre özelleştirilir.

 • Ankara Gülüş Tasarımında En Son Yenilikler

Ankara Gülüş Tasarımında En Son Yenilikler

GGülüş tasarımı, hastanın bireysel ihtiyaçlarına ve isteklerine göre özelleştirilmiş bir tedavi planını içerir. Bu tedavi planı, hastanın çene yapısı, ağız sağlığı durumu, yüz hatları ve genel estetik görünümü gibi faktörler dikkate alınarak oluşturulur. Gülüş tasarımında