Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı

Kanal tedavisi sonrası  ağrı her hastada farklı olabilmektedir. Bu süreci hastalarımızın diş hekimlerimizin tavsiyelerine uyup uymamaları belirlemektedir. Hafif diş ağrılarınız olması normaldir. Ayrıca tedavinin beklenen bir sürecidir. Tedavinin hedefi ağızda ağrıya neden olan durumun ortadan kaldırılmasıdır. Bununla beraber dişteki sinir yapısının ortadan kaldırılmasını takiben diş etrafındaki çevre dokularda iyileşme süreci nedeniyle hafiften orta şiddetliye kadar ağrılar yaşanabilmektedir. Genellikle ilgili dişte dokunma hassasiyeti şeklinde yaşanabilmekte ve ortalama 1 hafta içerisinde azalarak kaybolmaktadır. Kanal tedavisi sonrası diş ağrısı zamanla azalacak ve kaybolacaktır. Bu süreden uzun süre devam eden ağrılar için tekrar diş hekimine muayene olunması gerekmektedir.

Ağrı, kanal tedavisi sonrası genellikle yanlış yapılan tedavi sonrası oluşa bilmektedir. Kanal tedavisinden sonra aşırı ağrı yaşarsanız, ağrıyı dindirmek adına neler yapılabileceğini öğrenmek için diş hekiminiz ile görüşmeniz gerekmektedir. Hasta ağız bakımına gerekli önemi göstermez ve periyodik kontrolleri için diş kliniği ile temasta kalmazsa kanal tedavisi sonrası ağrı tekrarlayabilir.

Diş Kanal Tedavisi Sonrasında Ağrı Ne Kadar Sürer?

Kanal tedavisi uygulamasından sonra meydana gelecek ağrı kişiden kişiye ve dişin yapısına göre değişiklik göstermektedir. Bazı hastalarımızda hiç ağrı olmazken bazılarında ise şiddetli ağrılar görmek mümkündür. Bu nedenle kanal tedavisi sonrasında doktorunuzun sizin için belirlemiş olduğu ilaçları kullanın. Eğer kanal tedavisi sonrasında ağrınız 2 veya 3 gün içinde geçmiyor ise tekrardan doktorunuza başvurmanız gerekir. Kanal tedavisi sonrasında ağrılar genelde ertesi güne geçmektedir. Kanal tedavisinden sonra şiddetli ağrı yaygın olmamakla birlikte, tedavi edilen bölgede biraz ağrı hissetmeniz normaldir. İyileşme süresince diş çevresindeki bölgenin ağrılı ve hassas olması olasıdır. Bu tedavi sırasında insanların ağızları uzun süre açık kalması gerektiği için bazı kişilerin kanal tedavisinin ardından çeneleri ağrımaya başlar.

 

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı Kesici İle Ağrı Geçmiyor  İse Ne Yapılmalıdır?

Ağrı kesici ile geçmeyen kanal tedavisi ağrısı olması durumunda; diş hekimimiz ile iletişime geçilmelisiniz. Böyle bir durumda kanal tedavisi uygulanmış olan dişin üzerine kuvvet uygulanmaması gerekmektedir. Kanal tedavisi tamamlanan dişlerin dayanıklılıkları bazen zayıf olmaktadır. Bundan dolayı  onları korumak adına üzerine kron (zirkonyum veya metal destekli) vb. protetik uygulamalar gerekebilmektedir. Hastaların tedaviyi yarım bırakmamaları ve ekstra ağrı hissetmeleri durumunda; diş hekimlerimize başvurmaları gerekmektedir. Tedavinin başarıya ulaşması için kanal tedavisi aracılığı ile dişteki enfeksiyon iyileştirilmektedir. Kanal tedavisi uygulayarak ağızda tutabildiğimiz dişlerle binlerce hastamız uzun yıllar kendi dişlerinin konforu ile yaşamlarını sürdürmektedir

kanal tedavisi ağrı

Diş Kanal tedavisi ağrı

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı Normal Mi?

Travmatik bir işlem sayılabilen kanal tedavisinde, birkaç gün görülecek ağrı bir problem göstergesi değildir. Tedavi gören dişinizin üzerine bastırdığınızda oluşan hassasiyet ; iyileşme süreci sonunda azalacak kaybolacaktır. Bu süreç 2-3 hafta sürer. Eğer hissettiğiniz ağrı normal yaşantınızı sürdüremeyeceğiniz kadar şiddetliyse, kesinlikle diş hekiminize başvurmalısınız. Bazen, kanal tedavisinin ardından komplikasyonlar gelişebilmektedir. Aşırı ağrı hissetmenizin nedeni, tedavinin tam olarak bakterilerin veya enfeksiyonun kaynağını giderememiş olması olabilir. Bu probleme dolguyla ilgili bir sorun veya dişte oluşan ufak bir çatlak neden olabilmektedir. Kanal tedavisinden sonra birkaç gün boyunca şiddetli ağrı hissederseniz diş hekiminize başvurun. Ağrı geçmiş olsa dahi diş hekiminiz dişinizi kontrol etmeli ve en iyi şekilde kanal tedavi olunduğundan emin olunmalıdır.

 

Kanal Tedavisi Sonrası Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar  Nelerdir?

  • Doktorunuzun tüm önerilerini, tamamen yerine getirin.
  • İyileşme tamamlanana kadar sert şekilde bastırmayınız ve kuvvet uygulamayınız.
  • Randevuların sürelerine uyun. Ağrınız geçse bile tedavinize ara vermeyin, tedaviyi yarım bırakmayın.
  • Kanal tedavisi sonrası ekstra bir ağrı veya problem halinde hekiminizle irtibata geçin.
Nurgün OLCAY

Estetik Diş Hekimliği, Gülüş Tasarımı, Porselen Lamine Venerler, Yumuşak Doku Estetiği, Diş Beyazlatma,vAğız, Diş ve Çene Cerrahisi, İmplant Tedavisi, Ortodonti, Çapraşıklık Diş Tedavisi, Kanal Tedavisi, Çocuk Diş Hekimliği, Diş Eti Hastalıkları , Konservatif Diş Tedavisi , Dolgu, Koruyucu Tedaviler, Kompozit Veneer.

Nurgün OLCAY
RESTORATİF DİŞ TEDAVİ UZMANI

Dentia
Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği

5-stars-white
  • Ankara'da Lamina Veneer Tedavisi

Ankara’da Lamina Veneer Tedavisi İçin Tavsiye

Lamina Veneer Nedir? Lamina veneer, diş estetiği ve düzeltmesinde kullanılan ince, özel olarak şekillendirilmiş porselen kaplamalardır. Ankara'da Lamina veneerler, dişlerin ön yüzeyine yapıştırılarak dişlerin görünümünü iyileştirmeye ve düzeltmeye yardımcı olur. Ankara'da lamina veneer tedavisi, bir

  • Çankaya Gülüş Estetiği İçin Gülüş Tasarımı

Çankaya Gülüş Estetiği İçin Gülüş Tasarımı

Çankaya gülüş estetiği veya gülüş tasarımı, dişlerin görünümünü ve gülümsemenin estetik görünümünü iyileştirmek için kullanılan bir dizi dental prosedürü ifade eder. Bu prosedürler genellikle diş hekimleri tarafından uygulanır ve kişinin istekleri ve ihtiyaçlarına göre özelleştirilir.

  • Ankara Gülüş Tasarımında En Son Yenilikler

Ankara Gülüş Tasarımında En Son Yenilikler

GGülüş tasarımı, hastanın bireysel ihtiyaçlarına ve isteklerine göre özelleştirilmiş bir tedavi planını içerir. Bu tedavi planı, hastanın çene yapısı, ağız sağlığı durumu, yüz hatları ve genel estetik görünümü gibi faktörler dikkate alınarak oluşturulur. Gülüş tasarımında