Diş Dolgusu Sonrası

Diş dolgusu sonrası dikkat edilmesi gerekenler, tedavi sürecinin sağlıklı ve konforlu geçmesi açısından oldukça önemlidir. Diş dolgusu, çürük veya hasarlı dişlerin onarılması için uygulanan yaygın bir diş tedavisidir. Dolgu işlemi sonrası bazı basit kurallara uyarak iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz.

Uyuşukluk Geçene Kadar Yemek Yemeyin

Diş dolgu sonrası genellikle anestezi uygulanır ve bu uyuşukluk birkaç saat sürebilir. Uyuşukluk geçene kadar yemek yememek, dil veya yanağınızı ısırmanızı önler.

İlk 24 Saat Sert Gıdalardan Kaçının

Diş dolgu sonrası ilk 24 saat boyunca sert, yapışkan ve çok sıcak gıdalardan kaçınmak önemlidir. Bu, dolgunun yerleşmesini ve dişin iyileşmesini sağlar.

Ağız Hijyenine Özen Gösterin

Diş dolgu sonrası ağız hijyenine dikkat etmek çok önemlidir. Dişlerinizi düzenli olarak fırçalamak ve diş ipi kullanmak, dolgu yapılan bölgenin enfeksiyon kapmasını önler.

Hassasiyet Yaşanabilir

Diş dolgu sonrası bir süre hassasiyet yaşayabilirsiniz. Özellikle soğuk ve sıcak yiyeceklere karşı hassasiyet normaldir ve genellikle birkaç hafta içinde geçer. Eğer hassasiyet uzun süre devam ederse diş hekiminize başvurun.

Aşırı Ağrı ve Şişlik

Diş dolgu sonrası hafif ağrı normaldir, ancak aşırı ağrı veya şişlik durumunda diş hekiminize başvurmanız önemlidir.

Diş Gıcırdatma ve Sıkma

Eğer diş gıcırdatma veya sıkma alışkanlığınız varsa, diş dolgu sonrası dolgunun zarar görmesini önlemek için diş hekiminizden bir gece plağı önermesini isteyebilirsiniz.

Diş dolgu sonrası dikkat edilmesi gereken bu basit kurallara uyarak, hem diş sağlığınızı koruyabilir hem de tedavi sürecinin sorunsuz geçmesini sağlayabilirsiniz. Herhangi bir sorunuz veya şikayetiniz olduğunda diş hekiminize danışmayı ihmal etmeyin.

Dolgu Dilinize Takılıyor Ya Da Rahatsız Ediyorsa

Diş dolgusu sonrası gerek dolgunun uzun ömürlü olması, gerek sizin dolguya daha kolay adapte olabilmeniz için dolgu cilalanmaktadır. Her ne kadar cilalanmış da olsa 1-2 haftalık süreçte dolgu dilinize ve size bir miktar yabancı gelebilir. Eğer 2 haftalık bu sürecin ardından hala dilinize takılan ya da size yabancı gelen bir durum varsa hekiminize başvurunuz. Hiç uyuşturma gerekmeksizin yapılan ufak bir zımparalama ve ekstra cilalama işlemi ile sorun giderilebilmektedir.

Diş Dolgusu Sonrası Ağız Bakımı Nasıl Olmalı?

Dolgu yaptıran hastaların merak ettiği bir başka konu ise diş dolgusu sonrası ağız bakımı nasıl olmalı sorusu hakkındadır. Günlük olarak yapılan diş fırçalamaları, dolgu tedavisini izleyen ilk günden itibaren devam edebilir.

  • Günde 2 kez diş fırçalamasına devam edilmesi
  • Diş fırçalamanın doğru yapılması
  • Günde 1, en çok 2 günde 1 kez olmak üzere diş ipiyle temizlik yapılması
  • Kürdan kullanımından kaçınılması

Tedavi sonrası kaçınılması gereken gıdalar hem de ağız ve diş temizliğine dikkat etmek gerekir. Bu uyarılar dikkate alınmadığında yapılan dolgunun başarı oranı oldukça azalacaktır.

Dolgu Sonrası Dişe Basamama Neden Olur?

Dolgu Sonrası Diş Ağrısı Normal Mi? Dolgulu Diş Neden Ağrır?

 

Nurgün OLCAY

Estetik Diş Hekimliği, Gülüş Tasarımı, Porselen Lamine Venerler, Yumuşak Doku Estetiği, Diş Beyazlatma,vAğız, Diş ve Çene Cerrahisi, İmplant Tedavisi, Ortodonti, Çapraşıklık Diş Tedavisi, Kanal Tedavisi, Çocuk Diş Hekimliği, Diş Eti Hastalıkları , Konservatif Diş Tedavisi , Dolgu, Koruyucu Tedaviler, Kompozit Veneer.

Nurgün OLCAY
RESTORATİF DİŞ TEDAVİ UZMANI

Dentia
Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği

5-stars-white
  • Diş Kırılması Durumunda Ne Yapmak Gerekir?

Diş Kırılması Durumunda Ne Yapmak Gerekir?

Diş kırılması durumunda yapılacakları bilmek sizler için faydalı olacaktır. Dişlerde oluşan kırıklıkların büyük bir bölümü ağız içinide kapsayan travma yaralanmalardır. Diş kırıkları dış yüzeyden küçük kırıklar veya çatlaklar olarak görülebilir. Fakat görüntüde oluşan bu kırıklar

  • Diş Dolgusu Sonrası

Diş Dolgusu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş dolgusu sonrası dikkat edilmesi gerekenler, tedavi sürecinin sağlıklı ve konforlu geçmesi açısından oldukça önemlidir. Diş dolgusu, çürük veya hasarlı dişlerin onarılması için uygulanan yaygın bir diş tedavisidir. Dolgu işlemi sonrası bazı basit kurallara uyarak

  • Dişteki Siyah Lekeler

Dişteki Siyah Lekeler: Nedenleri, Tedavisi ve Önleme Yöntemleri

Dişlerinizdeki siyah lekeler, estetik açıdan rahatsız edici olmasının yanı sıra ağız sağlığınızı da olumsuz etkileyebilir. "Dişteki siyah lekeler" konusunu ele alarak, bu lekelerin nedenlerini, tedavi yöntemlerini ve önleme yollarını açıklıyoruz. Dişteki Siyah Lekelerin Nedenleri Dişlerde