kanal tedavisi ankara

Ankara Kanal Tedavisi

Ankara Kanal Tedavisi, tedavi edilmemiş çürükler nedeniyle dişin iç dokusunun hasar görmesi ve/veya iltihaplanması durumunda, bu dokunun uzaklaştırılıp, kök kanalının şekillendirilmesi, temizlenmesi ve ardından kanalın dolgu maddeleriyle doldurulması işlemine kanal tedavisi adı verilmektedir. Şiddetli veya sürekli diş ağrısı yaşıyorsanız acilen diş hekimine görünmelisiniz. Diş ağrısının en yaygın nedeni diş çürüğüdür.

Eger soğuk veya sıcak bir etkenle şidettli diş ağrınız başlıyor ve uzunca bir süre devam ediyorsa muhtemelen bir dişinizde çürük nedeniyle kanal tedavisine ihtiyacınız olabilir.

Ankara Diş Kanal Tedavisi

Uykunuzdan şiddetli bir diş ağrısı ile uyanmışsanız kanal tedavisi ihtiyacı olan bir dişiniz olabilir. Beklenmedik bir anda yüzünüzde bir şişlik oluşmuşsa acilen bir diş hekimine görünmelisiniz. Kanal tedavisinin sayesinde rahatlatılabilecek bir diş enfeksiyonunuz olabilir. Darbe gelmesi sonucu dişiniz kırılmış ise kanal tedavisi yapılması ve uzun sürelerle takip edilmesi gerekebilir.

Kanal Tedavisi  Nasıl Yapılır?

İşlem öncesinde ilgili dişiniz lokal anestezi ile uyuşturularak hissizlik sağlanır. Belirli kurallara göre dişinizin iç dokusuna ulaşım için kavite açılarak diş kanalına veya kanallarına erişilir. Daha sonra uygun alet ve solüsyonlarla kanallar içerisindeki iltihaplı sinir dokusu temizlenir. Böylece kanallar şekillendirilip doldurularak tedavi tamamlanır.

Kanal Tedavisinin Yapılması Sırasında Ağrı Duyar Mıyım?

Doğru ve etkili bir lokal anestezi uygulaması sonrası ağrı duyulmamaktadır. Çok istisnai durumlar haricinde kanal tedavisi oldukça konforlu ve ağrısız uygulana bilinen bir tedavidir.

 Diş Kanal Tedavisinden Sonra Ağrım Olur Mu?

Endodontik tedavi sonrası 1 hafta kadar dişinizde dokunma hassasiyeti ve basit ağrı kesicilerle geçirebileceğiniz hafif ağrılar olabilir. Bunlar gayet normaldir ve her geçen gün azalarak kaybolacaktır.

Tedavi süresi ne kadardır?

Artık günümüzde kanal tedavisi sırasında kullanılan döner alet sistemleri, fosfor plak tarayıcı veya rvg görüntüleme sistemleri, kök ucu bulucu elektronik cihazlar(apex locator) sayesinde çok kısa sürelerde uygulanabilmekte ve oldukça başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir. Tek seansta bitirilecek bir durumdaysa dişiniz ortalama 45 dk ile 1 saat civarında tamamlanabilmektedir. Birden fazla seans uygulanacak ise ortalama 30’ar dakikalık seanslar halinde çalışılabilmektedir.

Kanal tedavisinde  film çekilmesi gerekli midir?

Diş köklerinin ve çevre dokularının gözlemlenebilmesi amacıyla tedavi öncesinde bir film alınmaktadır. Tedavi sırasında eskiden kök boyunu ölçebilmek için 1 veya daha fazla film alınması gerekirken artık kök boyunu ölçebilen elektronik cihazlar (apex locator) sayesinde film alınmasına gerek kalmamaktadır. Ancak özel durumlarda hekim ihtiyaç görürse film alınması gerekebilir.

Kanal tedavili diş ağrı yapar mı?

Kanal tedavisi yapılmış dişin sinirleri alınmış olmasına rağmen dişiniz ağızda canlı çevre dokular ile etkileşim halindedir. Fırçalanmaması halinde dişeti iltihapları sonucu ağrı duyabilirsiniz. Ya da zamanla köklerde gelişebilecek bir enfeksiyon nedeniyle ağrı meydana gelebilir.

Kanal tedavisi sonrası dişim nasıl görünecek?

Kanal tedavi eğer ön dişinize uygulanıyor ise zaten dişinizin arka yüzünden çalışıldığı için herhangi bir görüntü değişimi olmayacaktır. Zamanla diş renginde hafif değişiklikler olabilir. Devital bleaching ismi verilen beyazlatma yöntemleri ile rengi düzeltilebilmektedir. Arka dişlerinizde ise kanala ulaşım için açılan kısmın dolgusunu ağzınızda görebilirsiniz. Kompozit dolgular, amalgam dolgular, metal destekli porselen kron uygulamaları veya zirkonyum destekli porselen kron uygulamaları seçenekler arasındadır.

Hamilelerde kanal tedavisi yapılabilir mi?

Hamilelikte diş tedavisi için en uygun dönem ikinci üç aylık dönemdir. Ancak şiddetli diş ağrısı yaşayan anne adaylarının bir an önce ağrısının geçirilmesi önemlidir. Çünkü hem kendisi hem de bebeğinin sağlığı açısından önem arz etmektedir. Bu nedenle kadın doğum uzmanlarının da tavsiyesi ile anne adayının acil  diş tedavisi uygun önlemler alınarak gerçekleştirilmelidir.

Bu tedavi  pahalı bir işlem midir?

Tedavisi yapılmayıp diş çekildiğinde yerine yapılması muhtemel tedavi olan implant ve protez masrafları düşünüldüğünde kanal tedavisi oldukça ekonomik bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Retreatment ne demek?

Kanal tedavisinin yeniden yapılması işlemine Retreatment denmektir. Retreatment başarı oranı dişin ve çevre dokularının durumuna bağlıdır. Ayrıca uygulayıcının tecrübesi ve uygun donanımının varlığına göre çok değişkenlik göstermektedir. Ancak yüksek yüzdelerle başarı oranları elde edilmektedir. Başarısız olmuş kanal tedavilerinin yenilenerek dişin ağızda tutulabilmesi amacıyla yapılmaktadır. Diğer alternatif dişin çekimidir ve sonrasında implant tedavisi ve protez uygulamalarıdır.

Nurgün OLCAY

Estetik Diş Hekimliği, Gülüş Tasarımı, Porselen Lamine Venerler, Yumuşak Doku Estetiği, Diş Beyazlatma,vAğız, Diş ve Çene Cerrahisi, İmplant Tedavisi, Ortodonti, Çapraşıklık Diş Tedavisi, Kanal Tedavisi, Çocuk Diş Hekimliği, Diş Eti Hastalıkları , Konservatif Diş Tedavisi , Dolgu, Koruyucu Tedaviler, Kompozit Veneer.

Nurgün OLCAY
RESTORATİF DİŞ TEDAVİ UZMANI

Dentia
Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği

5-stars-white
  • Diş Kırılması Durumunda Ne Yapmak Gerekir?

Diş Kırılması Durumunda Ne Yapmak Gerekir?

Diş kırılması durumunda yapılacakları bilmek sizler için faydalı olacaktır. Dişlerde oluşan kırıklıkların büyük bir bölümü ağız içinide kapsayan travma yaralanmalardır. Diş kırıkları dış yüzeyden küçük

  • Diş Dolgusu Sonrası

Diş Dolgusu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş dolgusu sonrası dikkat edilmesi gerekenler, tedavi sürecinin sağlıklı ve konforlu geçmesi açısından oldukça önemlidir. Diş dolgusu, çürük veya hasarlı dişlerin onarılması için uygulanan yaygın