Beyaz Dolgu Ömrü Nedir?

 

Kompozit beyaz dolgu, diş hekimliğinde yaygın olarak kullanılan bir dolgu malzemesidir. Dişlerdeki çürüklerin veya hasarların tedavisinde kullanılan bir tür dolgudur. Kompozit dolgu, sentetik bir reçine materyalinden yapılmıştır ve diş rengine uyum sağlayabilen beyaz bir renge sahiptir.

Kompozit  beyaz dolgular, estetik bir tercih olduğu için ön dişlerin tedavisinde sıklıkla tercih edilir. Diş renginde olduğu için dolgu yapılan bölge daha doğal bir görünüm kazanır. Bu nedenle, ön dişlerdeki çürüklerin tedavisi veya dişlerin şekil, boyut veya renk gibi estetik iyileştirmeleri için kompozit beyaz dolgular kullanılır.

Beyaz Dolgu Hangi Dişlerde Tercih Edilir?

Beyaz dolgular, dişlerin arka veya ön bölgesindeki çürüklerin veya hasarın tedavisinde kullanılabilir. Genellikle estetik açıdan daha tercih edilirler, çünkü diş rengine uyum sağlarlar ve dolgu yapılan bölgenin doğal görünümünü korurlar. Beyaz dolgular, ön dişlerdeki çürüklerin tedavisinde veya estetik iyileştirmelerde sıklıkla tercih edilir. Diş hekiminizin yapacağı değerlendirme ve öneriler önemlidir, çünkü her durum ve hastanın ihtiyaçları farklı olabilir.

 • Diş çürüklerinin tedavisinde ve amalgam dolguların yerine estetik beyaz dolguların yapımında,
 • Kırık dişlerin tedavisinde,
 • Aralıklı dişlerin tedavisinde,
 • Diş aşınması ve hassasiyeti olan dişlerde
 • Küçük şekil değişikliklerinde kullanılır.

Beyaz  Dolgu Kimlerin Tercih Etmemesi Gerekir?

Çok sayıda ön dişleri ilgilendiren estetik restorasyonların yapılması gerekiyor ise, porselen lamina veya porselen kuron tercih edilir. Dişlerdeki madde kaybı çok ise, porselen lamina, inley (porselen dolgu) veya porselen kuron tercih edilir.

siyah diş dolgusu

Beyaz Dolguların Ömrü Nedir?

Beyaz dolguların ömrü, bir dizi faktöre bağlıdır. Genel olarak, beyaz dolguların ömrü 5 ila 10 yıl arasında değişebilir. Ancak, aşağıdaki faktörler bu süreyi etkileyebilir:

 • Dolgunun yeri: Beyaz dolgular ön dişlerde veya arka dişlerde kullanılabilir. Arka dişler daha fazla kuvvet ve basınca maruz kaldığından dolguların ömrü genellikle ön dişlerden daha kısa olabilir.
 • Diş hijyeni: İyi bir ağız hijyeni sağlamak, dolguların dayanıklılığını etkileyen faktörlerden biridir. Düzenli olarak diş fırçalama, diş ipi kullanımı ve düzenli diş hekimi kontrolleri, dolguların ömrünü uzatabilir.
 • Çürük önleme: Dolgular, diş çürümelerinin tedavisinde kullanıldığından, çürüklere karşı önlem almak önemlidir. Sağlıklı bir diyet, düzenli diş fırçalama önemlidir. Flor içeren diş macunları gibi önlemler, dolguların dayanıklılığını artırabilir.
 • Diş sıkma veya gıcırdatma (bruxism): Eğer bruxism problemi varsa ve dişleri sıkma veya gıcırdatma alışkanlığı devam ediyorsa, dolguların ömrü kısalabilir. Bu durumda, diş hekiminiz bir gece koruyucusu veya bruxism tedavisi önerebilir.
 • Diş hekiminin becerisi: Dolgu uygulaması sırasında diş hekiminin tecrübesi ve becerisi de önemlidir. Uygun şekilde uygulanan dolgular, daha uzun süre dayanabilir.

Yukarıdaki faktörlerin kombinasyonu, beyaz dolguların ömrünü etkiler. Ancak, her hasta ve durum farklı olduğundan, dolguların ne kadar süre dayanacağına dair kesin bir süre vermek zordur. Diş hekiminizle  düzenli kontroller yapmak önemlidir. Dolguların durumunu izlemek ve gerektiğinde onları yenilemek için önemlidir.

Nurgün OLCAY

Estetik Diş Hekimliği, Gülüş Tasarımı, Porselen Lamine Venerler, Yumuşak Doku Estetiği, Diş Beyazlatma,vAğız, Diş ve Çene Cerrahisi, İmplant Tedavisi, Ortodonti, Çapraşıklık Diş Tedavisi, Kanal Tedavisi, Çocuk Diş Hekimliği, Diş Eti Hastalıkları , Konservatif Diş Tedavisi , Dolgu, Koruyucu Tedaviler, Kompozit Veneer.

Nurgün OLCAY
RESTORATİF DİŞ TEDAVİ UZMANI

Dentia
Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği

5-stars-white
 • Ankara'da Lamina Veneer Tedavisi

Ankara’da Lamina Veneer Tedavisi İçin Tavsiye

Lamina Veneer Nedir? Lamina veneer, diş estetiği ve düzeltmesinde kullanılan ince, özel olarak şekillendirilmiş porselen kaplamalardır. Ankara'da Lamina veneerler, dişlerin ön yüzeyine yapıştırılarak dişlerin görünümünü iyileştirmeye ve düzeltmeye yardımcı olur. Ankara'da lamina veneer tedavisi, bir

 • Çankaya Gülüş Estetiği İçin Gülüş Tasarımı

Çankaya Gülüş Estetiği İçin Gülüş Tasarımı

Çankaya gülüş estetiği veya gülüş tasarımı, dişlerin görünümünü ve gülümsemenin estetik görünümünü iyileştirmek için kullanılan bir dizi dental prosedürü ifade eder. Bu prosedürler genellikle diş hekimleri tarafından uygulanır ve kişinin istekleri ve ihtiyaçlarına göre özelleştirilir.

 • Ankara Gülüş Tasarımında En Son Yenilikler

Ankara Gülüş Tasarımında En Son Yenilikler

GGülüş tasarımı, hastanın bireysel ihtiyaçlarına ve isteklerine göre özelleştirilmiş bir tedavi planını içerir. Bu tedavi planı, hastanın çene yapısı, ağız sağlığı durumu, yüz hatları ve genel estetik görünümü gibi faktörler dikkate alınarak oluşturulur. Gülüş tasarımında