Diş Hassasiyeti

Diş Hassasiyeti Nedir?

Diş hassasiyeti, dişin aşırı duyarlılığı veya diş kök hassasiyeti olarak da bilinen en yaygın rahatsızlıklarından birisidir. Sıcak, soğuk, tatlı, çok asidik yiyecek ve içecekler tüketiminde , soğuk havada nefes alırken, dişlerde veya tek bir dişte hissedilen, uyaranlar ortadan kalktıktan sonra geçen, lokal, keskin, kısa süreli diş ağrılarıdır.

Diş Hassasiyeti Neden Olur?

Sert ve hızlı bir şekilde ayrıca gereğinden fazla diş fırçalama diş hassasiyetine neden olur. Ayrıca yanlış diş fırçası kullanımı diş hassasiyeti problemi yaratmaktadır. Diş etlerinin çekilmesiyle, dişin köklerinde bulunan hassas sinirler ortaya çıkar. Böylece dişin koruyucu tabakası zarar görerek, ağız dış etkenlere açık hale gelir. Diş gıcırdatma sorunu olanlar kişilerde meydana gelebilir. Diş iltihapları diş etine zarar vererek, diş kökünün korunmasını ortadan kaldırır ve ağrıya sebep olur. Ayrıca diş beyazlatıcıların bilinçsiz kullanımı da dişlerinizde hassasiyete neden olur. Asitli yiyecek ya da içeceklerin düzenli olarak tüketilmesi dişin minesini aşındırır. Böylece dişlerde hassasiyet oluşmasına neden olur.

Diş Hassasiyetini Nasıl Geçer?

Diş hassasiyeti oluşma riskini, dişeti hastalıklarını ve dişeti çekilmesini önleyecek şekilde ağzınızı temiz tutarak azaltabilirsiniz. Hekiminiz tarafından önerildiği şekilde dişlerinizi fırçalamanız gerekir. Ayrıca diş ipi kullanır ve daha az aşındırıcı bir macunu kullanırsanız, diş hassasiyeti oluşturma riskini azaltabilirsiniz. Aynı şekilde çok fazla asit içermeyen bir diyetlerle  engellene bilmektedir. Özellikle dişlerde hassasiyet nedeniyle dişlerinizi fırçalamazsanız dişeti hastalıkları ve diş çürüğü meydana gelebilir.

Diş Hassasiyetini Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

  • Diş kontrollerinizi yılda 2 kez yaptırmalısınız.
  • Florlu diş bakım ürünlerini kullanımı önemlidir.
  • Diş hassasiyetine iyi gelen ürünler için doktorunuzdan tavsiyesiyle alabilirsiniz.
  • Diş fırçası olarak ise yumuşak yapıda olan fırçaları tercih etmelisniz.
  • Ağız içi ve diş bakımını düzenli olarak yapın.
  • Asitli yiyecek ve içecekleri tüketmeyin.

Dişlerdeki Hassasiyet Yaygın Bir Sorun Mudur?

Çok yaygındır ve popülasyonun yaklaşık yarısının diş hassasiyeti yaşadığı tahmin edilmektedir. Bu sorun zaman içerisinde şiddetlenmekte, azalmaktadır.. Aşırı dentin hassasiyetinin en şiddetli yaşandığı dönem 30-40 yaş aralığıdır.

Diş Hassasiyetinin Tedavisi

Diş hassasiyetinizin olup olmadığını ve nedenleri için diş hekiminize muayene olmalısınız. Öncelikle diş hassasiyetinize neden olan etken diş hekiminiz tarafından belirlenmelidir. Böylece tedavi ile sorun ortadan kaldırılmalıdır. Hassasiyeti tedavi etmek için  hekiminiz hassas dişler için özel olarak üretilmiş düşük aşındırıcı ve hassasiyet giderici içerikli bir  macun kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Diş hekiminiz, dişlerinizi daha az hassas hale getirmek ve çürümeye karşı ekstra koruma sağlamak için özel olarak formüle edilmiş florür jeli ve aşınmış alanları mikro düzeyde tamir edecek başka ajanlar uygulanmaktadır.

Nurgün OLCAY

Estetik Diş Hekimliği, Gülüş Tasarımı, Porselen Lamine Venerler, Yumuşak Doku Estetiği, Diş Beyazlatma,vAğız, Diş ve Çene Cerrahisi, İmplant Tedavisi, Ortodonti, Çapraşıklık Diş Tedavisi, Kanal Tedavisi, Çocuk Diş Hekimliği, Diş Eti Hastalıkları , Konservatif Diş Tedavisi , Dolgu, Koruyucu Tedaviler, Kompozit Veneer.

Nurgün OLCAY
RESTORATİF DİŞ TEDAVİ UZMANI

Dentia
Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği

5-stars-white
  • Ankara'da Lamina Veneer Tedavisi

Ankara’da Lamina Veneer Tedavisi İçin Tavsiye

Lamina Veneer Nedir? Lamina veneer, diş estetiği ve düzeltmesinde kullanılan ince, özel olarak şekillendirilmiş porselen kaplamalardır. Ankara'da Lamina veneerler, dişlerin ön yüzeyine yapıştırılarak dişlerin görünümünü iyileştirmeye ve düzeltmeye yardımcı olur. Ankara'da lamina veneer tedavisi, bir

  • Çankaya Gülüş Estetiği İçin Gülüş Tasarımı

Çankaya Gülüş Estetiği İçin Gülüş Tasarımı

Çankaya gülüş estetiği veya gülüş tasarımı, dişlerin görünümünü ve gülümsemenin estetik görünümünü iyileştirmek için kullanılan bir dizi dental prosedürü ifade eder. Bu prosedürler genellikle diş hekimleri tarafından uygulanır ve kişinin istekleri ve ihtiyaçlarına göre özelleştirilir.

  • Ankara Gülüş Tasarımında En Son Yenilikler

Ankara Gülüş Tasarımında En Son Yenilikler

GGülüş tasarımı, hastanın bireysel ihtiyaçlarına ve isteklerine göre özelleştirilmiş bir tedavi planını içerir. Bu tedavi planı, hastanın çene yapısı, ağız sağlığı durumu, yüz hatları ve genel estetik görünümü gibi faktörler dikkate alınarak oluşturulur. Gülüş tasarımında