diş beyazlatma doktor tavsiye

Diş beyazlatma doktor tavsiye arayışı içerisindeyseniz sizi bilgilendirelim. Dişlerin mine ve dentin tabakalarına çeşitli nedenlerle nüfus eden renklenmelerin giderilmesi ve dişlerin önceki tonuna göre ağartılması işlemine diş beyazlatma (Bleaching) deniliyor. Zamanla dişlerin doğal renklerinde meydana gelen koyulaşmalar diş taşı temizliği ve polisaj yapılarak giderilebiliyor. Ancak bu uygulamalar ile giderilmesi söz konusu olmayan renklenmelerin giderilmesi ya da dişin doğal renginin birkaç ton daha açılması mümkün olabiliyor. Bu durumda dişlere porselen yaptırılması yerine daha koruyucu bir yöntem olduğu bilinen beyazlatma yöntemi uygulanıyor. Diş beyazlatma diğer bir deyişle Bleaching işleminden sonra dişlerin durumuna göre 4 – 5 tona kadar açılma elde edilebiliyor.

Beyazlatma İşlemi Kalıcı Mı?

Diş beyazlatma jelleri uzman eşliğinde kullanıldığında ve daha sonra dişlere dikkat edildiğinde bu işlem kalıcıdır. Öncelikle dişlerin neden sarardığı tespit edilmelidir. Uygulanan kötü diyetler değiştirilmeli ve ağız sağlığına düzenli olarak dikkat edilmelidir. Dişlerinizi doğru diş macunuyla fırçaladıktan sonra ağız çalkalama suları kullanabilirsiniz. Asidik yiyecekleri tüketirken dikkat etmeli, sigara ve kafein tüketimini azaltmalısınız. Beyazlatma işlemi bu şekilde kalıcı olabilmektedir. Aynı zamanda dişlerinize bir bardak kola kadar dahi zarar vermez. Bu sebeple tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır. Diş beyazlatma doktor tavsiye sinde sizlere her türlü bilgiyi vermek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Klinik Ortamında Beyazlatma:

Ofis tipi diş beyazlatma yani office bleaching klinik ortamında diş hekimi tarafından uygulanan bir diş beyazlatma prosedürüdür. Hızlı ve etkili sonuçlar alınmasını sağlayan bu prosedür genellikle 15 dakikalık 2-3 seans şeklinde gerçekleştirilir. Kaç seanslık uygulama yapılacağı dişlerindeki mevcut duruma ve elde edilmek istenilen sonuca göre değişiklik gösterir.

Işıkla Beyazlatma:

Mine ve dentini hafifleten güç destekli bir beyazlatma işlemi olan Lazer beyazlatma; tam arklı bir ağartma lambası ve ışıkla etkinleştirilen %35 peroksit jeli kullanımıyla gerçekleştirilir. Güvenli, etkili ve son derece hızlı olan bu yöntem kısa zamanda çok daha beyaz dişlere sahip olmak isteyen kişiler için idealdir. Prosedür öncesinde dudaklar ve diş etleri herhangi bir zarar görmemesi için izole edilir. 15 dakikalık seanslar için özel olarak tasarlanmış olan ışıkla etkinleştirilecek olan beyazlatma jeli uygulanır. 15 dakikalık her seans sonrası beyazlatma jeli durulanarak temizlenir ve gerekli durumlarda üçe kadar seans tekrarlanır.

Ev Tipi Diş Beyazlatma:

Ev tipi diş beyazlatma diş hekimi kontrolünde hazırladığı malzemelerle kişinin evinde kendi başına uyguladığı yöntemdir. Bu ev tipi diş beyazlatma uygulaması diş hekimi tarafından kişi özelinde planlanır. Bu kapsamda kişiye özel ölçümler ve analizler yapılır.

Kanal Tedavili Dişleri İçten Beyazlatma:

Kanal tedavisi uygulaması ya da travma sonucu dişin içindeki canlı doku ölebilir. Böylece dişlerde renklenme meydana gelebilir. Renklenme tüm dişlerde oluşabileceği gibi bazı durumlarda tek dişte de ortaya çıkabilir. Bu tür durumlarda tek diş beyazlatma prosedürü uygulanır. Tek diş beyazlatma prosedürü genellikle kanal tedavisinden dolayı renkleşme meydana gelen dişlere uygulanır.

Ev+Ofis Tipi Beyazlatma:

Kombine diş beyazlatma dişlerinin tümünün renginden memnun olmayan kişilere uygulanabilecek etkili bir diş beyazlatma prosedürüdür. Farklı nedenlere bağlı olarak renk değişikliği oluşan dişler olabilir. Bu dişlerin renklerinin değiştirilmesi ya da  birkaç ton açılması için tercih edilebilir. Ev tipi diş beyazlatma ve ofis tipi diş beyazlatma yöntemlerinin bir arada uygulandığı bu prosedürde hastaya ofis tipi diş beyazlatma işlemi uygulandıktan sonra elde edilen beyazlık ev tipi diş beyazlatma uygulaması ile desteklenir. Bu yöntemin uygulanması genellikle ileri derecede renklenmenin olduğu kişilerde tercih edilir.

Nurgün OLCAY

Estetik Diş Hekimliği, Gülüş Tasarımı, Porselen Lamine Venerler, Yumuşak Doku Estetiği, Diş Beyazlatma,vAğız, Diş ve Çene Cerrahisi, İmplant Tedavisi, Ortodonti, Çapraşıklık Diş Tedavisi, Kanal Tedavisi, Çocuk Diş Hekimliği, Diş Eti Hastalıkları , Konservatif Diş Tedavisi , Dolgu, Koruyucu Tedaviler, Kompozit Veneer.

Nurgün OLCAY
RESTORATİF DİŞ TEDAVİ UZMANI

Dentia
Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği

5-stars-white
  • Ankara'da Lamina Veneer Tedavisi

Ankara’da Lamina Veneer Tedavisi İçin Tavsiye

Lamina Veneer Nedir? Lamina veneer, diş estetiği ve düzeltmesinde kullanılan ince, özel olarak şekillendirilmiş porselen kaplamalardır. Ankara'da Lamina veneerler, dişlerin ön yüzeyine yapıştırılarak dişlerin görünümünü iyileştirmeye ve düzeltmeye yardımcı olur. Ankara'da lamina veneer tedavisi, bir

  • Çankaya Gülüş Estetiği İçin Gülüş Tasarımı

Çankaya Gülüş Estetiği İçin Gülüş Tasarımı

Çankaya gülüş estetiği veya gülüş tasarımı, dişlerin görünümünü ve gülümsemenin estetik görünümünü iyileştirmek için kullanılan bir dizi dental prosedürü ifade eder. Bu prosedürler genellikle diş hekimleri tarafından uygulanır ve kişinin istekleri ve ihtiyaçlarına göre özelleştirilir.

  • Ankara Gülüş Tasarımında En Son Yenilikler

Ankara Gülüş Tasarımında En Son Yenilikler

GGülüş tasarımı, hastanın bireysel ihtiyaçlarına ve isteklerine göre özelleştirilmiş bir tedavi planını içerir. Bu tedavi planı, hastanın çene yapısı, ağız sağlığı durumu, yüz hatları ve genel estetik görünümü gibi faktörler dikkate alınarak oluşturulur. Gülüş tasarımında