Diş Hassasiyeti

DİŞ HASSASİYETİ NEDİR?

Diş hassasiyeti, dişlerde ağrı ya da rahatsızlık hissi oluşturan bir durumdur. Genellikle, sıcak, soğuk, tatlı veya asitli yiyecekler ve içecekler, soğuk hava veya diş fırçalama gibi diş yüzeylerine doğrudan temas eden uyarıcılara maruz kalındığında ortaya çıkar. Diş hassasiyeti, diş mine yapısının aşınması veya çekilmesi nedeniyle dişin altındaki daha hassas tabakaların açığa çıkması sonucu oluşur. Bu durum, diş eti çekilmesi, diş çürümesi, diş minesinin aşındırılması, diş yüzeyindeki çatlaklar veya dolgu veya diş taşı gibi diş problemleri nedeniyle meydana gelebilir.

DİŞ FIRÇALARKEN OLUŞAN DİŞ HASSASİYETİ

Diş hassasiyeti, dişlerin fırçalanması veya diş ipi kullanılması sırasında da hissedilebilir. Hassas dişler, zamanla daha da hassas hale gelebilir ve bu da günlük aktiviteleri etkileyebilir. Böylece yaşam kalitesini düşürebilir.

Diş hassasiyeti tedavi edilebilir bir durumdur. Tedavi, diş hassasiyetinin nedenine bağlı olarak değişebilir. Örneğin, diş çürümesi nedeniyle oluşan hassasiyet durumunda, çürüklerin tedavi edilmesi gerekir. Diş minesinde aşınma veya çekilme nedeniyle oluşan hassasiyet durumunda, diş hekimi diş minesini güçlendirmek için florür vernikleri, diş dolguları veya diş kaplamaları gibi tedaviler önerebilir. Hassasiyet yaşayan kişilerin, diş hekimleri tarafından tavsiye edilen hassas diş macunları ve diş fırçaları gibi özel diş bakım ürünlerini kullanmaları da önerilir.

DİŞ HASSASİYETİ NEDEN OLUŞUR?

Diş hassasiyeti, dişlerin mine ve dişeti altındaki daha hassas tabakaların açığa çıkması nedeniyle ortaya çıkan bir durumdur. Hassas tabakalar, dişlerin sıcak, soğuk, tatlı, asitli veya dişlerin sıkı fırçalanması gibi uyarıcılara maruz kaldığında ağrı ya da rahatsızlık hissi oluşturur. Diş hassasiyeti çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkar.

 • Diş çürümesi, diş yüzeyindeki mine tabakasının çürümesi sonucu oluşur. Çürükler, dişin içindeki hassas dokulara nüfuz edebilir ve ağrıya neden olabilir.
 • Diş eti hastalıkları, diş etlerinin iltihaplanması ve çekilmesi sonucu dişlerin köklerinin açığa çıkmasına neden olabilir. Köklerdeki hassas dokular, ağrıya ve hassasiyete neden olabilir.
 • Dişlerin mine tabakası zamanla aşınabilir. Mine aşınması, dişlerin hassas dokularına zarar verebilir ve diş hassasiyetine neden olabilir.
 • Dişleri çok sert veya yanlış bir şekilde fırçalamak, mine aşınmasına neden olabilir. Bu durum diş hassasiyetine yol açabilir.
 • Çene sıkma veya gıcırdatma gibi alışkanlıklar sonucu zamanla mineyi aşındırabilir ve diş hassasiyetine neden olabilir.
 • Diş dolgusu, diş çekimi veya diş temizliği gibi diş işlemleri, dişlerde hassasiyete neden olabilir.
 • Asitli gıdalar ve içecekler, mineyi aşındırarak diş hassasiyetine neden olabilir.
 • Yaşlandıkça, diş minesinde aşınma meydana gelebilir ve diş hassasiyeti riski artabilir.

Bu nedenlerden herhangi biri veya birkaçı, diş hassasiyetine neden olabilir. Bu sorunu yaşayan kişilerin, diş hekimlerine danışarak nedenini tespit etmeleri ve tedaviye başlamaları önemlidir.

DİŞ HASSASİYETİNİ ÖNLENE BİLİR Mİ?

Diş hassasiyetini önlemek veya azaltmak için birçok yöntem bulunmaktadır. Fırçalama tekniğinizi doğru bir şekilde uygulayarak dişlerinizi aşındırmayın. Diş fırçalama sırasında çok sert basınç uygulamaktan kaçının. Ayrıca diş macunu seçerken, diş hassasiyeti için özel olarak formüle edilmiş olanları tercih edin. Diş ipi kullanarak diş aralarını temizleyin ve diş eti sağlığını koruyun. Asitli içecekler, dişleri aşındırarak diş hassasiyetine neden olabilir. Çene sıkma ve gıcırdatma, dişlerin aşındırılmasına neden olabilir. Stresi yönetmek ve gevşetici egzersizler yapmak, diş hassasiyetini azaltabilir.

Diş hekiminizle düzenli kontroller yaparak dişlerinizi kontrol ettirin ve diş eti hastalıklarını erken teşhis edin. Diş hekiminizle florür uygulaması hakkında konuşun. Florür uygulaması, mineyi güçlendirmek ve diş hassasiyetini azaltmak için diş hekimleri tarafından yapılan bir işlemdir. Ancak, diş hassasiyeti ciddi bir sorun haline geldiğinde, Uzman diş hekimi Nurgün OLCAY ile konuşarak diş hassasiyeti için özel olarak tasarlanmış tedaviler hakkında bilgi almanız gerekir.

Nurgün OLCAY

Estetik Diş Hekimliği, Gülüş Tasarımı, Porselen Lamine Venerler, Yumuşak Doku Estetiği, Diş Beyazlatma,vAğız, Diş ve Çene Cerrahisi, İmplant Tedavisi, Ortodonti, Çapraşıklık Diş Tedavisi, Kanal Tedavisi, Çocuk Diş Hekimliği, Diş Eti Hastalıkları , Konservatif Diş Tedavisi , Dolgu, Koruyucu Tedaviler, Kompozit Veneer.

Nurgün OLCAY
RESTORATİF DİŞ TEDAVİ UZMANI

Dentia
Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği

5-stars-white
 • Ankara'da Lamina Veneer Tedavisi

Ankara’da Lamina Veneer Tedavisi İçin Tavsiye

Lamina Veneer Nedir? Lamina veneer, diş estetiği ve düzeltmesinde kullanılan ince, özel olarak şekillendirilmiş porselen kaplamalardır. Ankara'da Lamina veneerler, dişlerin ön yüzeyine yapıştırılarak dişlerin görünümünü iyileştirmeye ve düzeltmeye yardımcı olur. Ankara'da lamina veneer tedavisi, bir

 • Çankaya Gülüş Estetiği İçin Gülüş Tasarımı

Çankaya Gülüş Estetiği İçin Gülüş Tasarımı

Çankaya gülüş estetiği veya gülüş tasarımı, dişlerin görünümünü ve gülümsemenin estetik görünümünü iyileştirmek için kullanılan bir dizi dental prosedürü ifade eder. Bu prosedürler genellikle diş hekimleri tarafından uygulanır ve kişinin istekleri ve ihtiyaçlarına göre özelleştirilir.

 • Ankara Gülüş Tasarımında En Son Yenilikler

Ankara Gülüş Tasarımında En Son Yenilikler

GGülüş tasarımı, hastanın bireysel ihtiyaçlarına ve isteklerine göre özelleştirilmiş bir tedavi planını içerir. Bu tedavi planı, hastanın çene yapısı, ağız sağlığı durumu, yüz hatları ve genel estetik görünümü gibi faktörler dikkate alınarak oluşturulur. Gülüş tasarımında