Diş çürüğü

Çürük diş, genellikle ağrıya neden olan bir durumdur. Ancak her zaman ağrı hissedilmez ve bazen diş çürüğü fark edilmez. Bazı durumlarda, dişler hassaslaşabilir veya soğuk, sıcak veya tatlı yiyecekler ve içecekler tüketildiğinde ağrıya neden olabilir. Dişlerde ağrı, çürük dişin sinirlerine ulaşan bakterilerin neden olduğu bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Dişlerde çürük oluştuğunda, genellikle dişin üzerinde siyah veya kahverengi lekeler görülür. Bu lekeler, dişin mine tabakasının çürük bakteriler tarafından zarar görmesi sonucu oluşur.

Eğer dişlerinizde hassasiyet veya ağrı hissederseniz, Uzman diş hekimi Nurgün Olcay’a başvurmanız önemlidir. Diş hekimleri diş çürüğünü teşhis etmek ve tedavi etmek için farklı yöntemler kullanabilirler. Erken teşhis edilen diş çürükleri daha kolay ve daha az invaziv tedavilerle iyileştirilebilir.

Ağrımayan Çürük Diş Olur Mu?

Evet, bazı durumlarda diş çürüğü ağrısız olabilir. Bu genellikle çürük henüz dişin sinirlerine ulaşmamış veya ulaşmış olsa bile sinirlerin ölmüş olması durumunda olur. Ayrıca, diş çürüğü dişin mine tabakasının yüzeyinde kalmış ve dişin iç kısmına henüz ulaşmamışsa da ağrı hissedilmeyebilir.

Diş Çürüğünün Belirtileri Nelerdir?

Dişin en dış katmanı olan minede sinir yoktur, dolayısıyla çürük bu katmandayken hiçbir bir şey hissetmemeniz gayet normaldir. Çürük, dişin içindeki dentin ve sinirlerin bulunduğu yumuşak dokulara ulaşacak kadar ilerlediğinde diş çürüğü belirtilerini hissedebilirsiniz. Özellikle şekerli, sıcak veya soğuk yiyecekler yedikten sonra dişlerinizde hassasiyet oluşabilir ve biraz ağrı hissedebilirsiniz. Ağrı oldukça hafif ya da keskin ve yoğun olabilir. Ayrıca bazı insanlar çürük olduğunda ısırdıklarında dahi acı hissederler. Boyutuna bağlı olarak ağzınızda çürüğün belirtisini görebilirsiniz. Çürükler bazen dişlerde gözle görülür delikler oluşturur.

Tatlı Yediğimde Dişim Ağrıyor

Eğer tatlı yiyecekler tükettiğinizde dişiniz ağrıyorsa, diş hekiminizle görüşmeniz önerilir. Diş hekiminiz dişlerinizi muayene ederek, diş hassasiyeti veya diş çürüğü gibi bir sorun olup olmadığını kontrol edebilir ve uygun tedavi seçeneklerini önerir. Bu tedavi seçenekleri arasında özel diş macunu ve diş fırçası, diş eti tedavisi, dolgular veya diğer prosedürler yer alabilir. Ayrıca, diş sağlığını korumak için, dişlerinizi düzenli olarak fırçalayın, diş ipi kullanın ve diş hekiminize düzenli kontroller için görünün.

Kanal Tedavisi Fiyatları

Kanal Tedavisi Fiyatları

Ağız kokusunun en büyük nedeni diş çürükleri

Ağız kokusu şikayetlerinin nedenleri, ağız içindeki sorunlardan kaynaklanmaktadır. Diş fırçalama ve diş ipi kullanımının düzenli olmaması büyük etkendir. Ancak inatçı ağız kokusu genellikle; diş çürükleri ve diş eti iltihaplarında daha fazla görülmektedir. Diş hekiminize giderek muayene olduğunuzda, sorunlar belirlenerek tedavileri yapılır. Ağız bakımınızı düzenli ve doğru olarak yaptığınızda ve rutin kontrollerinizi aksatmadığınızda ağız kokusu, probleminiz olmaktan çıkacaktır.

Nurgün OLCAY

Estetik Diş Hekimliği, Gülüş Tasarımı, Porselen Lamine Venerler, Yumuşak Doku Estetiği, Diş Beyazlatma,vAğız, Diş ve Çene Cerrahisi, İmplant Tedavisi, Ortodonti, Çapraşıklık Diş Tedavisi, Kanal Tedavisi, Çocuk Diş Hekimliği, Diş Eti Hastalıkları , Konservatif Diş Tedavisi , Dolgu, Koruyucu Tedaviler, Kompozit Veneer.

Nurgün OLCAY
RESTORATİF DİŞ TEDAVİ UZMANI

Dentia
Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği

5-stars-white
  • Ankara'da Lamina Veneer Tedavisi

Ankara’da Lamina Veneer Tedavisi İçin Tavsiye

Lamina Veneer Nedir? Lamina veneer, diş estetiği ve düzeltmesinde kullanılan ince, özel olarak şekillendirilmiş porselen kaplamalardır. Ankara'da Lamina veneerler, dişlerin ön yüzeyine yapıştırılarak dişlerin görünümünü iyileştirmeye ve düzeltmeye yardımcı olur. Ankara'da lamina veneer tedavisi, bir

  • Çankaya Gülüş Estetiği İçin Gülüş Tasarımı

Çankaya Gülüş Estetiği İçin Gülüş Tasarımı

Çankaya gülüş estetiği veya gülüş tasarımı, dişlerin görünümünü ve gülümsemenin estetik görünümünü iyileştirmek için kullanılan bir dizi dental prosedürü ifade eder. Bu prosedürler genellikle diş hekimleri tarafından uygulanır ve kişinin istekleri ve ihtiyaçlarına göre özelleştirilir.

  • Ankara Gülüş Tasarımında En Son Yenilikler

Ankara Gülüş Tasarımında En Son Yenilikler

GGülüş tasarımı, hastanın bireysel ihtiyaçlarına ve isteklerine göre özelleştirilmiş bir tedavi planını içerir. Bu tedavi planı, hastanın çene yapısı, ağız sağlığı durumu, yüz hatları ve genel estetik görünümü gibi faktörler dikkate alınarak oluşturulur. Gülüş tasarımında