Diş Kaplamalarının Bakımı Nasıl Yapılır?

Kaplamalar dişlerinin görünümünü iyileştirmek isteyen kişiler için mükemmel bir seçenektir. Onlara nasıl uygun bakım yapılacağına dair ipuçlarımızı almak için bu yazımızı okuyun. Kaplamalar, dişlerinizin görünümünü iyileştirebilecek popüler bir kozmetik diş hekimliği tedavisidir. İşlem nispeten basit ve acısızdır ve size yıllar boyu keyfini çıkarabileceğiniz güzel bir gülümseme verebilir. Peki kaplamalar ne kadar süre dayanır ve diş kaplamalarının bakımı yapabilirsiniz?

Diş Kaplamaları Nedir?

Kaplamalar doğal dişlerinizin ön yüzeyine yapıştırılan doğal görünümlü kabuklardır. Porselen veya kompozit reçine gibi çeşitli malzemelerden yapılabilirler. Kaplamalar, kaplama veya diş teli gibi daha invazif işlemlere maruz kalmadan dişlerinin görünümünü iyileştirmek isteyen kişiler için mükemmel bir seçenektir.

Kaplamalar doğal dişlerinize özel bir yapıştırıcı ile yapıştırılır ve doğal dişlerinizle kusursuz bir şekilde uyum sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Ancak kaplamalarınızı yerleştirmek için diş hekiminin mineden küçük bir tabakayı kesmesi gerekeceğini unutmayın. Bu işlemin geri dönüşü yoktur ve artık kaplamalarınızı çıkaramayacaksınız. Hasar görürlerse, onları değiştirmeniz gerekecektir.

Lamine Diş Kaplaması Ankara’da Yaptırmak İsteyenler

Kaplamalar Ne Kadar Ömürlüdür?

Kaplamalar uzun süreli bir estetik diş hekimliği tedavisidir ancak sonsuza kadar dayanmazlar. Ortalama olarak, kaplamalarınızı değiştirmeniz gerekmeden 10 ila 20 yıl önce keyfini çıkarabilirsiniz. Ancak  diş kaplamalarınızın ömrü onlara ne kadar iyi baktığınıza bağlı olacaktır. Diş kaplamalarının bakımı bu yüzden önemlidir.

Diş Kaplamalarının Bakımı İçin İpuçları

Kaplamaların mümkün olduğunca uzun süre dayanmasına yardımcı olmak için kaplamaların bakımına ilişkin bazı ipuçları:

Düzenli Olarak Fırçalayın ve Diş İpi Kullanın

Plakları gidermek ve diş çürümelerini önlemek için dişlerinizi günde en az iki kez fırçalamak ve diş ipi kullanmak önemlidir. Kaplamalarınızın çizilmesini önlemek için yumuşak kıllı bir diş fırçası ve aşındırıcı olmayan diş macunu kullandığınızdan emin olun.

Sert Nesneleri Isırmaktan Kaçının

Kaplamalar güçlüdür ancak buz veya sert şeker gibi sert nesneleri ısırırsanız yine de hasar görebilirler. Kaplamalarınızı korumak için sert nesneleri ısırmaktan kaçının.

Dişlerinizi Gıcırdatmaktan Kaçının

Geceleri dişlerinizi gıcırdatırsanız kaplamalarınız zamanla hasar görebilir veya gevşeyebilir. Dişlerinizi gıcırdatıyorsanız, kaplamalarınızı korumak için bir gece koruyucusu almak konusunda diş hekiminizle konuşun.

Diş Hekiminizi Düzenli Olarak Ziyaret Edin

Kaplamalarınızın iyi durumda olduğundan emin olmak için kontroller ve temizlik için diş hekiminizi düzenli olarak ziyaret etmeniz önemlidir. Diş hekiminiz ayrıca kaplamalarınızdaki sorunları erken tespit edebilecek ve daha ciddi hale gelmeden düzeltmek için gerekli adımları atabilecektir.

Sigara içmekten kaçının

Sigara içmek kaplamalarınızı lekeleyebilir ve kaplamalarınıza zarar verebilecek diş eti hastalıklarına yol açabilir. Eğer sigara içiyorsanız kaplamalarınızı ve genel ağız sağlığınızı korumak için sigarayı bırakmanız iyi bir fikirdir.

Diş Kaplama Tedavisi İle İlgileniyor Musunuz? Bizi Arayın!

Kaplamalar, dişlerinizin görünümünü iyileştirebilecek popüler bir kozmetik diş hekimliği tedavisidir. Bu tür kozmetik tedavilerle ilgileniyorsanız Dr. Nurgün Olcay ve  ekibi size yardımcı olabilir. Randevunuzu almak için hemen bizimle iletişime geçin.

Kaplama Diş Kırılması Durumunda Ne Yapmam Gerekiyor?

Nurgün OLCAY

Estetik Diş Hekimliği, Gülüş Tasarımı, Porselen Lamine Venerler, Yumuşak Doku Estetiği, Diş Beyazlatma,vAğız, Diş ve Çene Cerrahisi, İmplant Tedavisi, Ortodonti, Çapraşıklık Diş Tedavisi, Kanal Tedavisi, Çocuk Diş Hekimliği, Diş Eti Hastalıkları , Konservatif Diş Tedavisi , Dolgu, Koruyucu Tedaviler, Kompozit Veneer.

Nurgün OLCAY
RESTORATİF DİŞ TEDAVİ UZMANI

Dentia
Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği

5-stars-white
  • Ankara'da Lamina Veneer Tedavisi

Ankara’da Lamina Veneer Tedavisi İçin Tavsiye

Lamina Veneer Nedir? Lamina veneer, diş estetiği ve düzeltmesinde kullanılan ince, özel olarak şekillendirilmiş porselen kaplamalardır. Ankara'da Lamina veneerler, dişlerin ön yüzeyine yapıştırılarak dişlerin görünümünü iyileştirmeye ve düzeltmeye yardımcı olur. Ankara'da lamina veneer tedavisi, bir

  • Çankaya Gülüş Estetiği İçin Gülüş Tasarımı

Çankaya Gülüş Estetiği İçin Gülüş Tasarımı

Çankaya gülüş estetiği veya gülüş tasarımı, dişlerin görünümünü ve gülümsemenin estetik görünümünü iyileştirmek için kullanılan bir dizi dental prosedürü ifade eder. Bu prosedürler genellikle diş hekimleri tarafından uygulanır ve kişinin istekleri ve ihtiyaçlarına göre özelleştirilir.

  • Ankara Gülüş Tasarımında En Son Yenilikler

Ankara Gülüş Tasarımında En Son Yenilikler

GGülüş tasarımı, hastanın bireysel ihtiyaçlarına ve isteklerine göre özelleştirilmiş bir tedavi planını içerir. Bu tedavi planı, hastanın çene yapısı, ağız sağlığı durumu, yüz hatları ve genel estetik görünümü gibi faktörler dikkate alınarak oluşturulur. Gülüş tasarımında