Diş Dolgusu Düşmesi

Diş dolgunuzun düşmesinden mi şikâyetçisiniz? Dişlerinizi fırçalarken ya da güzel bir akşam yemeği yerken çıkmış olabilir. Nasıl olursa olsun diş dolgusu düşmesi olağandışı bir durum değildir. Ancak asıl önemli olan bundan sonraki eylemlerdir.

Sonuç olarak diş dolgunuz düşse ve herhangi bir rahatsızlık yaratmasa bile yine de değiştirmeniz gerekecektir. Açıkta kalan dişinizin doldurulmasındaki herhangi bir gecikme ciddi diş sorunlarına yol açabilir. Diş dolgusu düşme bu durumda ne yapılması gerektiği hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Diş Dolgusu Düşerse Ne Yapmalısınız?

Eğer dolgunuzun dişinizden çıktığını fark ederseniz hızlı davranmalısınız. Bir dolgu düştüğünde yapmanız gereken ilk şey kaplamayla birlikte çıktığından emin olmaktır. Böylece dişçiye gitmeden önce onu çiğneyip başka bir dişi mahvetmezsiniz. Dolguyu çiğnemek dişlerinize zarar verebilir ve neredeyse kesinlikle ağrıya neden olur.

Daha sonra diş hekiminizin muayenehanesini arayın ve onlara ne olduğunu anlatın. Acil bir durum planlayana kadar talimatlarını izleyin. Böylece diş dolgunuz en kısa zaman içerisinde değiştirilebilir.

Dolgunuzun Düşmesine Ne Sebep Olur?

Diş dolgunuz çoğunlukla yıllardan on yıllara kadar değişebilen uzun bir süre dayanır. Ancak diş dolgusunun düştüğü birkaç durum vardır. Bunun gerçekleşmesinin birkaç nedeni vardır ve bunlardan bazıları şunlardır:

  • Dolgu çevresinde yeni çürükler var.
  • Çok sert çiğniyorsunuz, bu da zamanla dolguyu gevşetebilecek kadar büyük bir baskı yaratıyor.
  • Diş dolgusunun bağlarını gevşeten kimyasal bir reaksiyon meydana gelir.
  • Kırık veya çatlak bir diş, dolguya baskı uygulayarak dolgunun düşmesine neden olabilir.
  • Diş gıcırdatma olarak da bilinen Bruksizm, dolgunun düşmesine neden olabilir.
  • Dişlerinize yeterince bakım yapmamak, diş hekimine düzenli olarak gitmemek veya dişlerinizi düzenli olarak temizletmemek dolguların düşme olasılığını artırabilir.

Dolgunuzun Düşmesi Ama Acı Vermemesi Tehlikeli Midir?

Dolgunuz dişinizden çıkarsa paniğe kapılmanıza gerek yoktur. Herhangi bir acı hissetmeye bilirsiniz. Ancak bunu göz ardı etmemelisiniz. Çünkü dolgunuzun düşmesi nedeniyle dişiniz bozulmaya yatkın hale gelir. Sonuç olarak, yiyecek parçacıkları, mikroplar ve diğer kirletici maddeler açıkta kalan diş deliğine girebilir. Gömülü diş zamanla bozulabilir. Ayrıca diş çürüğü dişinizin dentin tabakasına da sızabilir. Durum ciddileşirse dişin çekilmesi gerekebilir. Bu nedenle diş dolgusunun düşmesi durumunda vakit kaybetmeden diş hekiminize başvurmalısınız.

Siyah Diş Dolgusu Değiştirme Nasıl Yapılır?

Dolgunun Düşmesi Halinde Ne Kadar Bekleyebilirsiniz?

Diş dolgusunun düşmesi nedeniyle hafif bir ağrı hissediyorsanız acil tedaviye ihtiyacınız olmayabilir. Tedaviye başvurmadan önce üç güne kadar, hatta bir haftaya kadar bekleyebilirsiniz. Ama her zaman en iyisi diş hekimine gitmenizdir. Mümkün olduğu kadar erken yapılması gerekir çünkü hasarlı dolgunun tedavi edilmeden bırakılması, dişi mikroorganizmalara maruz bırakır ve bu da daha fazla çürümeye yol açar.

Acı verici olmasa da dişlerinizi korumasız bırakmak olumsuz sonuçlar doğurabilir. Randevu için birkaç gün bekleyebilirsiniz ancak mümkün olan en kısa sürede diş hekimine görünmeniz önemlidir. Artık diş dolgusu düşmesi durumunda ne yapmanız gerektiğini bildiğinize göre, uzman diş hekimimiz Nurgün Olcay ile iletişime geçmenin zamanı gelmiştir. Mükemmel ağız sağlığına ulaşmanıza ve bunu korumanıza yardımcı olmaya çalışıyoruz. Diş sorunlarının tedavisi için randevu almak için bizimle iletişime geçiniz.

Nurgün OLCAY

Estetik Diş Hekimliği, Gülüş Tasarımı, Porselen Lamine Venerler, Yumuşak Doku Estetiği, Diş Beyazlatma,vAğız, Diş ve Çene Cerrahisi, İmplant Tedavisi, Ortodonti, Çapraşıklık Diş Tedavisi, Kanal Tedavisi, Çocuk Diş Hekimliği, Diş Eti Hastalıkları , Konservatif Diş Tedavisi , Dolgu, Koruyucu Tedaviler, Kompozit Veneer.

Nurgün OLCAY
RESTORATİF DİŞ TEDAVİ UZMANI

Dentia
Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği

5-stars-white
  • Ankara'da Lamina Veneer Tedavisi

Ankara’da Lamina Veneer Tedavisi İçin Tavsiye

Lamina Veneer Nedir? Lamina veneer, diş estetiği ve düzeltmesinde kullanılan ince, özel olarak şekillendirilmiş porselen kaplamalardır. Ankara'da Lamina veneerler, dişlerin ön yüzeyine yapıştırılarak dişlerin görünümünü iyileştirmeye ve düzeltmeye yardımcı olur. Ankara'da lamina veneer tedavisi, bir

  • Çankaya Gülüş Estetiği İçin Gülüş Tasarımı

Çankaya Gülüş Estetiği İçin Gülüş Tasarımı

Çankaya gülüş estetiği veya gülüş tasarımı, dişlerin görünümünü ve gülümsemenin estetik görünümünü iyileştirmek için kullanılan bir dizi dental prosedürü ifade eder. Bu prosedürler genellikle diş hekimleri tarafından uygulanır ve kişinin istekleri ve ihtiyaçlarına göre özelleştirilir.

  • Ankara Gülüş Tasarımında En Son Yenilikler

Ankara Gülüş Tasarımında En Son Yenilikler

GGülüş tasarımı, hastanın bireysel ihtiyaçlarına ve isteklerine göre özelleştirilmiş bir tedavi planını içerir. Bu tedavi planı, hastanın çene yapısı, ağız sağlığı durumu, yüz hatları ve genel estetik görünümü gibi faktörler dikkate alınarak oluşturulur. Gülüş tasarımında