Güvenli Diş Beyaztlama Nasıl Yapılır?

Yapısal bozukluklar, bebeklik, çocukluk ya da anne karnında maruz kalınan antibiyotikler, yiyecekler, çay, kahve, sigara gibi boyayıcı içecekler hatta tüketilen suların flor dengesi dişlerde beyazlığın kaybolmasına neden olabilir. Diş hekiminin kontrolünde ve doğru prosedürler ile uygulanan beyazlatma işleminin dişlere hiçbir zararlı etkisi yoktur. Beyazlatma işlemi dişlerde kalıcı hasara ya da herhangi bir yapısal değişikliğe yol açmaz.  Diş beyazlatma işleminde yapılan uygulamayla, doğrudan diş minesi içinde yer alan küçük mine partiküllerinin içerisindeki sıvı ağartılır. Bu sıvının ağarmasına bağlı olarak dişler de beyazlar. Bu işlemde kullanılan malzemeler diş dokusu için zararlı değildir. Dişlerin çeşitli nedenlere bağlı olarak sararması durumunda beyazlatma işlemi yeniden uygulanabilir.

Diş beyazlatma işleminde herhangi bir yan etki bulunmamakla birlikte dişlerde geçici bir hassasiyet oluşabilir. Sıcak ve soğuk yiyecek ve içeceklere karşı oluşan bu durum genelde 24-48 saat içerisinde kendiliğinden düzelir.

Diş Beyazlatma İşlemini Zararlı Etkisi Var Mıdır?

Diş beyazlatmanın yan etkileri değerlendirildiğinde; her tıbbi uygulamada olabilecek yan etkileri bulunmaktadır. İşlem sonrasında hastalarımızda hassasiyet problemi olabilmektedir. Diş beyazlatma işleminde kullanılan malzemeler, malzemelerin komşu dokulara sızması, diş beyazlatma işleminin uygulanması gereken sürenin aşılması gibi durumlarda hassasiyet ortaya çıkabilmektedir. Bu problemlerin önüne geçebilmek için ise; diş hekimlerimizin diş koruyucu jeller kullanmaktadırlar.

Diş beyazlatma uygulaması yapılamayacak bir hastamızın seçilmesi veya diş beyazlatma işleminin yanlış uygulanması durumunda; hastalarımızın dişlerinde kalıcı olarak problem oluşabilme ihtimali olmaktadır. Hamile hastalarımız, diş beyazlatma tedavisi için uygun değillerdir. Hamilelik öncesinde dişlerinde problem olan hastalarımızın sorunları, hamilelik ile beraber daha hızlı şekilde ilerleyebilmektedir. Hamileliğin ilk ve son 3 ayında diş problemlerine müdahale edilebilmesi mümkün değildir. Ayrıca diş beyazlatma işlemine engel bir sağlık problemi olan hastalarımıza diş beyazlatma tedavisi uygulanamamaktadır.

Diş Beyazlama Tozların Zararlı Etkileri Var Mıdır?

İlk kullanılmaya başlandıkları dönemde hastalarımızın dişlerinin beyazlamasını sağlamaktadırlar. Ancak zaman içerisinde hastalarımızın dişlerinin çok daha hızlı şekilde kirlenmesine neden olmaktadırlar. Dolayısı ile hastalarımızın flor bulunan diş bakım ürünlerini kullanırken; pütürlü macunları veya diş temizleyici ürünleri kullanmamaları gerekmektedir. Diş beyazlatmanın zararı var mı sorusuna cevap vermek gerekir. Diş hekimlerimiz tarafından klinikte uygulanan diş beyazlatma uygulamasının zararı bulunmamaktadır. Ancak beyazlatıcı bakım ürünlerinin zararları olabilmektedir.

Ankara diş Beyazlatma

Ankara diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma Sırasında Ağrı Olur Mu?

Diş beyazlatma sırasında ağrı boyutunda, hassasiyet fazla olur. Daha sonra  takip eden 2 gün  içinde çok çok az veya belli belirsiz hassasiyet olur. Bu durum geçicidir. Diş beyazlatma diğer bir deyişle Bleaching işleminde 4 – 5 tona kadar açılma elde edilebiliyor. Diş beyazlatma yöntemlerinin ikiye ayrıldığı görülmektedir. Bunlar ev tipi beyazlatma yöntemleri ve hekimler tarafından tercih edilen beyazlatma yöntemleridir. Özgürce gülebilmek ve rahatça yiyebilmek için dişlerinizin rahatsız edici görünümlerinden kurtulabilirsiniz.

Güvenli Diş Beyazlatma Uygulaması

Restoratif diş tedavi uzmanı Nurgün OLCAY diş beyazlatma konusunda sizlere güvenli tedaviyi uygulayacaktır. Dişlerin mine ve dentin tabakalarına çeşitli nedenlerle nüfus eden renklenmelerin giderilmesi ve dişlerin önceki tonuna göre ağartılması işlemine diş beyazlatma (Bleaching) deniliyor. Zamanla dişlerin doğal renklerinde meydana gelen koyulaşmalar diş taşı temizliği ve polisaj yapılarak giderilebiliyor. Ancak bu uygulamalar ile giderilmesi söz konusu olmayan renklenmelerin giderilmesi ya da dişin doğal renginin birkaç ton daha açılması mümkün olabiliyor. Bu durumda dişlere porselen yaptırılması yerine daha koruyucu bir yöntem olduğu bilinen beyazlatma yöntemi uygulanıyor. Diş beyazlatma  işleminden sonra dişlerin durumuna göre 4 – 5 tona kadar açılma elde edilebiliyor.

Nurgün OLCAY

Estetik Diş Hekimliği, Gülüş Tasarımı, Porselen Lamine Venerler, Yumuşak Doku Estetiği, Diş Beyazlatma,vAğız, Diş ve Çene Cerrahisi, İmplant Tedavisi, Ortodonti, Çapraşıklık Diş Tedavisi, Kanal Tedavisi, Çocuk Diş Hekimliği, Diş Eti Hastalıkları , Konservatif Diş Tedavisi , Dolgu, Koruyucu Tedaviler, Kompozit Veneer.

Nurgün OLCAY
RESTORATİF DİŞ TEDAVİ UZMANI

Dentia
Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği

5-stars-white
  • Ankara'da Lamina Veneer Tedavisi

Ankara’da Lamina Veneer Tedavisi İçin Tavsiye

Lamina Veneer Nedir? Lamina veneer, diş estetiği ve düzeltmesinde kullanılan ince, özel olarak şekillendirilmiş porselen kaplamalardır. Ankara'da Lamina veneerler, dişlerin ön yüzeyine yapıştırılarak dişlerin görünümünü iyileştirmeye ve düzeltmeye yardımcı olur. Ankara'da lamina veneer tedavisi, bir

  • Çankaya Gülüş Estetiği İçin Gülüş Tasarımı

Çankaya Gülüş Estetiği İçin Gülüş Tasarımı

Çankaya gülüş estetiği veya gülüş tasarımı, dişlerin görünümünü ve gülümsemenin estetik görünümünü iyileştirmek için kullanılan bir dizi dental prosedürü ifade eder. Bu prosedürler genellikle diş hekimleri tarafından uygulanır ve kişinin istekleri ve ihtiyaçlarına göre özelleştirilir.

  • Ankara Gülüş Tasarımında En Son Yenilikler

Ankara Gülüş Tasarımında En Son Yenilikler

GGülüş tasarımı, hastanın bireysel ihtiyaçlarına ve isteklerine göre özelleştirilmiş bir tedavi planını içerir. Bu tedavi planı, hastanın çene yapısı, ağız sağlığı durumu, yüz hatları ve genel estetik görünümü gibi faktörler dikkate alınarak oluşturulur. Gülüş tasarımında