Diş Plağı İle Diş Tartarı Arasındaki Fark Nedir?

Diş plağı ve diş taşı (diş tartarı), ağız hijyeni ve diş sağlığıyla ilgili iki farklı konsepttir. Ağız ve diş bakımının önemli bir kısmı diş tartarlarının temizlenmesi ve diş plakasındaki bakteri oluşumunun engellenmesidir. Çoğu zaman birbirlerinin yerine kullanılan plak ve tartar aslında nedir? Diş plağı ile diş tartarı arasındaki fark nedir? İşte diş plağı ve diş tartarına dair ayrıntılar…

Diş plağı nedir?

Diş plağı, ağız içinde oluşan bakteri ve gıda artıklarının birikimi sonucu dişlerin yüzeyinde oluşan yapışkan bir tabakadır. Bu bakteriler, ağız içinde bulunan şeker ve nişasta içeren yiyecekleri parçalayarak asit üretirler. Çünkü bu asitler diş minesini zayıflatarak diş çürümelerine yol açabilir. Ayrıca diş plağı, diş yüzeyine yapışır ve dişlerin etrafında birikir. Plak, dişin fırçalanmasından sonraki dört ila 12 saat içerisinde, diş yüzeylerinde ve özellikle de diş eti çizgisi boyunca, doğal olarak biriken, bakteri içeren, yapışkan ve renksiz bir tabakadır.

Bakteri plakları diş eti iltihabı gibi bir diş eti hastalığına da yol açabilir. Diş plağı, diş fırçalama ve diş ipi kullanarak düzenli olarak temizlenmelidir. Aksi takdirde diş plağı zamanla sertleşerek diş taşı veya diş tartarı olarak adlandırılan daha sert bir birikime dönüşebilir. Diş plağının düzenli olarak temizlenmemesi diş çürümesi, diş eti rahatsızlıkları ve diğer ağız sağlığı sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle, ağız hijyeni önemlidir ve düzenli diş bakımı diş plağı oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

Diş tartarı nedir?

Tartar, dişlerin yüzeyinde oluşan sert mineral birikimidir. Diş plağının uzun bir süre boyunca diş yüzeyinde birikmesi ve mineral birikimlerin birleşmesi sonucu oluşur. Diş plağı, ağız içindeki bakterilerin ve yiyecek artıklarının birikimiyle başlar. Zaman içinde bu plak, tükrük içerisinde bulunan minerallerle birleşerek sertleşir ve diş yüzeyine yapışır.

Diş tartarı, dişlerin üzerinde sarımsı veya beyaz bir renkte görülebilir. Bu sert birikimler, diş fırçası veya diş ipliği kullanarak kolayca temizlenemez. Diş plağına göre çok daha sert bir yapıya sahiptir ve evdeki normal diş bakımı yöntemleriyle temizlenmesi mümkün değildir.

Diş tartarı oluşumu diş çürümelerine, diş eti hastalıklarına ve kötü nefese yol açabilir. Bu nedenle diş tartarı, diş hekimleri tarafından profesyonel bir diş temizliği işlemi kullanılarak temizlenmelidir.

Diş Plağı İle Diş Tartarı Arasındaki Fark Nedir?

Diş plağı ve diş taşı , ağız hijyeni ve diş sağlığıyla ilgili iki farklı konsepttir. İşte bu iki terimin farkları:

Diş Plağı:

 • Diş plağı, ağız içinde oluşan bakteri ve gıda artıklarının birikimi sonucu oluşan yapışkan bir tabakadır.
 • Bakterilerin dişlerin yüzeyine yapıştığı ve zamanla dişlerin etrafında biriktiği ince ve yapışkan bir tabakadır.
 • Dişlerin düzenli fırçalanması ve ağız hijyeni uygulamalarıyla önlenmesi ve temizlenmesi gereken bir sorundur.
 • Diş plağı temizlenmezse, diş eti rahatsızlıkları, diş çürümesi ve diş eti iltihabı gibi ağız sağlığı sorunlarına neden olabilir.

Tartar (Diş Tartarı):

 • Diş taşı veya diş tartarı, diş plağının mineralleşmesi sonucu sertleşen birikimlerdir.
 • Diş taşı, diş plağının uzun bir süre boyunca dişler üzerinde birikmesi  sonucu oluşur.
 • Sert ve yapışkan olmayan bir yapıya sahiptir. Diş fırçası veya diş ipliği kullanarak kolayca temizlenemez.
 • Diş taşı diş hekimleri tarafından özel diş temizliği işlemi kullanılarak temizlenmelidir.

Diş plağı, ağız hijyeninin ihmal edilmesi durumunda oluşan yapışkan bir bakteri birikimidir. Bu nedenle düzenli diş fırçalama ile önlenebilir. Tartar ise diş plağının zamanla sertleşmesi sonucu oluşan birikimlerdir. Diş hekimi tarafından profesyonel olarak temizlenmesi gereken daha sert bir madde olarak kabul edilir. Sonuç olarak her ikisi de ağız sağlığına dikkat edilmezse diş problemlerine yol açabilir.

İlgili Yazılar
Diş Taşı Diş Çürüklerine Neden Olur mu?

Diş Taşı Temizliği Sonrası Ne Yapılmalı?

 

Nurgün OLCAY

Estetik Diş Hekimliği, Gülüş Tasarımı, Porselen Lamine Venerler, Yumuşak Doku Estetiği, Diş Beyazlatma,vAğız, Diş ve Çene Cerrahisi, İmplant Tedavisi, Ortodonti, Çapraşıklık Diş Tedavisi, Kanal Tedavisi, Çocuk Diş Hekimliği, Diş Eti Hastalıkları , Konservatif Diş Tedavisi , Dolgu, Koruyucu Tedaviler, Kompozit Veneer.

Nurgün OLCAY
RESTORATİF DİŞ TEDAVİ UZMANI

Dentia
Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği

5-stars-white
 • Ankara'da Lamina Veneer Tedavisi

Ankara’da Lamina Veneer Tedavisi İçin Tavsiye

Lamina Veneer Nedir? Lamina veneer, diş estetiği ve düzeltmesinde kullanılan ince, özel olarak şekillendirilmiş porselen kaplamalardır. Ankara'da Lamina veneerler, dişlerin ön yüzeyine yapıştırılarak dişlerin görünümünü iyileştirmeye ve düzeltmeye yardımcı olur. Ankara'da lamina veneer tedavisi, bir

 • Çankaya Gülüş Estetiği İçin Gülüş Tasarımı

Çankaya Gülüş Estetiği İçin Gülüş Tasarımı

Çankaya gülüş estetiği veya gülüş tasarımı, dişlerin görünümünü ve gülümsemenin estetik görünümünü iyileştirmek için kullanılan bir dizi dental prosedürü ifade eder. Bu prosedürler genellikle diş hekimleri tarafından uygulanır ve kişinin istekleri ve ihtiyaçlarına göre özelleştirilir.

 • Ankara Gülüş Tasarımında En Son Yenilikler

Ankara Gülüş Tasarımında En Son Yenilikler

GGülüş tasarımı, hastanın bireysel ihtiyaçlarına ve isteklerine göre özelleştirilmiş bir tedavi planını içerir. Bu tedavi planı, hastanın çene yapısı, ağız sağlığı durumu, yüz hatları ve genel estetik görünümü gibi faktörler dikkate alınarak oluşturulur. Gülüş tasarımında